Výstrojní podmínky a obecná pravidla

Bitva Rogar


 

Předpokládáme, že převážná většina z nás již ví, co se sluší a patří, ovšem i tak platí přísloví „opakování je matka moudrosti“. Proto si, prosíme, řádně tato pravidla pročtěte, ať nedojde k nějakým výrazným nedorozuměním.

Nově:

Zásahová plocha při boji: zásah platí všude kromě krku, obličeje a genitálií! Tzv. velký neopren. Prosíme dbejte zvýšené opartnosti při útocích na kolena, předlotkí, prsty atd.!!!

Daneaxy: délka daneaxu bude tolerována po bradu majitele!!!

kopí: 2,70m včetně hrotu! S kopím je povoleno pouze bodat od prsou níže, nikoliv sekání!!!

Úprava vlasů, těla a kostým: nezakryté, různě obarvené a upravené vlasy (zářivé barvy, dredy apod.) piercingy, neautentické náušnice, odhalená tetování ve stylu “kostra na motorce” atd. To samé se týče “kostýmů” typu Xena, Conan, sandály, kristusky se šněrováním pod kolena, opasky typu spojená kolečka a další podobné “nádhery”. Upozorňujeme, že toto platí PO CELOU DOBU AKCE!!!
 
Psi: své miláčky si přivézt můžete, ovšem jestli uvidíme některého z nich nepřivázaného na dobovém!!! vodítku, po prvním varování pojede pejsek okamžitě domů i se svým páníčkem!
Fotografování a fotografové: nepohybujte v prostoru, kde se zrovna bojuje, nebo kde by to kazilo celkový dojem. Zároveň si vyhrazujeme právo použít vaše fotografie k našemu použití ve spolku k presentaci a na našich webových stránkách.
Drony: jejich použití je POUZE po předešlé dohodě s organizátory!!!

 

Příjezd a odjezd:

Příjezd – Příjezd na akci je možný od čtvrtka po poledni. Nejpozdější možný příjezd tak, abyste byli zcela připraveni (postavený tábor, převlečeni do kostýmu) na kontrolu zbraní a zbrojí (sobota ráno – viz program).

Vozidla v táboře – Odjezd vozidel z tábora nejlépe ihned po vybalení, nejpozději však v pátek večer. Od sobotního rána již není vjezd vozidel do tábora povolen a zákaz trvá nepřetržitě až do nedělního konce programu pro diváky (viz program).
V případě, že musíte neodkladně odjet dřív, můžete přijet s vozem ke vstupu a věci z tábora odnosit ručně.


 

Táborový život:

Kostýmová povinnost – Kostýmová povinnost platí od pátečního večera, tzn. žádné plasty, vodnice, lidé bez kostýmů atd. Samozřejmě pokud někdo přijede v pátek pozdě večer, může si vybalit a postavit stan v civilu, ale potom se co nejrychleji převlékne do kostýmu a poklidí tábor. Neděláte to kvůli nám, ale kvůli všem účastníkům, kteří se celý rok těší na dobovou atmosféru tábora.

Přenášení nedobových věcí – Stejně jako není možné mít v táboře viditelně nedobové věci, tak není možné nedobové věci po táboře viditelně přenášet. A to nejen v průběhu programu. Hlavně máme na mysli kelímky a podtácky, které si někteří účinkující před diváky nosí od stánků do tábora. Pokud si u stánků něco koupíte, buď to také tam zkonzumujte, nebo ideálně hned u stánku přendejte do historických nádob.

Psi v táboře – Pokud máte v táboře psa, hlídejte si ho. Za psa zodpovídá majitel! Není možné, aby psi někomu sežrali jídlo, nebo „znečišťovali“ okolí cizího tábora!
Vodítka pro psy mohou být pouze z dobových materiálů – nejsou povolena moderní vodítka.
Jestli uvidíme některého z nich nepřivázaného na dobovém vodítku, po prvním varování pojede pejsek okamžitě domů i se svým páníčkem!

Fotografování a fotografové – nepohybujte v prostoru, kde se zrovna bojuje, nebo kde by to kazilo celkový dojem. Zároveň si vyhrazujeme právo použít vaše fotografie k našemu použití ve spolku k presentaci a na našich webových stránkách.
Drony – jejich použití je POUZE po předešlé dohodě s organizátory!

Chovejme se ohleduplně ke svým spolutáborníkům a v maximální možné míře dodržujte pravidla historického života.


 

Kostým a úprava těla:

Boty – povolena pouze obuv, která spadá do časového úseku raného středověku v Evropě, tedy žádné vojenské a jezdecké novodobé boty, sandály, kožešinové oviny, gotické boty.

Kalhoty a onuce – povoleny pouze přírodní materiály typu: len, konopí, vlna, v nejzazším případě kůže (nelakovaná). Nepřejeme si vidět kalhoty přešívané z novodobých, př.: elasťáky atd.!

Haleny, tuniky, kabátce, kaftany, čapky – opět platí jako u kalhot, že se jedná o přírodní materiály a střihy raného středověku v Evropě. Kostýmy mohou být zdobeny pouze vhodnou výšivkou, karetkou, či stuhou z hřebenového stavu. Jiné „ozdoby“ typu gotických hradbiček, rolniček, cvočků, nýtů atd. nebudou tolerovány. Černé lněné látky jsou zakázány.

Brýle – v bitvě a po dobu programu pro diváky nepřípustné! Po konci programu povoleny pouze po domluvě. Kontaktní čočky jsou povoleny.

Úprava vlasů, těla a kostým – není povoleno:
– nevhodná tetování (nesmí být viditelná)
– nedobově obarvené (modré, červené apod.) a jinak upravené vlasy (např. dredy)
– nehistorické líčení
– moderní viditelné a výrazné líčení, nalakované a gelové nehty
– nehistorické šperky
– opasky typu spojená kolečka a další podobné “nádhery”

Co ještě nechat doma, nebo ukrývat pod částí kostýmu – umělé kožešiny, koženku, nevhodné šperky (náušnice, náramky, přívěsky na krk atd.), nedobové opasky (vojenské, lakované apod.).

Ženy, které jdou do bitvy (byť jen jako lučištnice) musí být maskovány za muže!

Upozorňujeme, že toto platí PO CELOU DOBU AKCE!


 

Bojová výstroj:

Ochrana hlavy typ přilby musí odpovídat zbroji (např. není možná kombinace „brýlovky“ a pouhé prošívanice); řádně vyrobené raně středověké kovové přilby spadající do slovanských a severských krajů, dále pak prošívané a filcové čapky.

Lícnice a nenýtované kroužkové závěsy na přilbách jsou zakázané.

Pokud chcete jít do bitvy v „brýlovce“ nejprve nám zašlete fotku na bitva@os-midgard.info. Napíšeme Vám, zda bude při následné kontrole výstroje na místě schválena.

Do bitvy nebude vpuštěn nikdo, kdo bude mít na hlavě např. kroužkovou kapuci, gotickou či fantasy přilbu (viz. rohy na helmách).

Bez ochrany hlavy se mohou bitvy zúčastnit pouze lučištníci, fustiballníci apod.

 

Ochrana rukou a nohou – kožené nátepníky a holenice (i s železnými pásky) a látkové ovinky. Nepřípustné jsou různé bodce, nýty, oka atd. na nátepnících, holenicích i rukavicích!

Na rukavice bude kladen obzvlášť důraz – do bitvy nebudeme vpouštět osoby s  kroužkovými rukavicemi, svářečskými a jinými novodobými výstřelky.

 

Ochrana těla – prošívanice, vycpávanice, koženice vhodných střihů (tzn. ne střihy vrcholného středověku apod.), lamelové a šupinové, kožené i kovové zbroje (autentického vzhledu), kroužkové zbroje pouze nýtované (ne románské komplety; dlouhé jezdecké; dělané jiným nežli Svatováclavským stylem, s větším průměrem ok než 8mm; pozinkované; s gotickým „ozdobným“ ukončením okrajů).

Co ještě si nechat domafalérové zbroje, kousky různých materiálů, spojené kroužky („pexesa“), jiné nevhodné zbroje, nedobové opasky a řemení apod.


 

Bojová výzbroj:

Meče, raně středověké šavle, saxy, scramasaxy a nože – pouze jednoruční, s krátkou záštitou a v pochvě! Nikdy ne pouze vetknuté za opaskem, či v závěsníku.

Sekyry – jednoruční, nebo dlouhé obouruční (tzv. dánské). V obou případech však pouze jednobřité! Délka je po bradu majitele čí bojovníka.

Kopí – povoleny budou pouze s kuličkou na konci, či se silně zaobleným hrotem. O délce 2,7m včetně hrotu. S kopím je povoleno pouze bodat od prsou níže, nikoliv sekání!

Kyje, bulawy, sochory – i vhodně okované.

Luky – pouze dobové, s nátahem max. 35 liber – cca. 17kg.

Šípy – tzv. eurošípy s korkovými špunty od šampaňského (ne od vína) pevně nasazenými na dřevěném týblu a omotanými kobercovou páskou, vpředu vyměkčené (např. pomocí neoprenového kolečka či kolečka z karimatky). Postup na výrobu eurošípů naleznete zde: http://www.alistaire.net/eurosip/sipy.htm

Fustibally a praky – vhodné konstrukce, se střelivem z vařených brambor či smotaného papíru.

 

Štíty – pouze dřevěné, kulatého či oválného tvaru. Mandlové štíty a rýhované překližkové štíty nejsou povoleny.
Minimální průměr štítu je 50 cm. Překližkové štíty musí být olemovány a potaženy plátnem či surovkou (z obou stran). Nejvhodnější variantou jsou štíty prkýnkové.
Dále jsou zakázané křiklavé barvy na štítech (lesklý Balakryl apod.).

Bojové zástavy – jsou velmi vítány, ovšem pouze s vhodnými pohanskými motivy (přeci jen jsme ještě v poměrně dlouhé době před christianizací).

Co ještě si nechat domazbraně nevhodných konstrukcí a vzhledu.

Typ zbraně musí odpovídat zbroji. (např. není možná kombinace meče a pouhé prošívanice)

Při kontrole zbraní, bude obzvláště kladen důraz na jejich bezpečnost – musí být tupé, bez zubů, ostrých hran, hrotů a bodců!!!


 

Dobový tábor a jeho vybavení:

Stanyvhodné jsou stany s konstrukcí ve tvaru A, nebo různé přístřešky vyrobené např. z větví, trávy a hlíny či stanoviny. V případě nevhodné výbavy dobového stanu musí být stan uzavřen (jedná se hlavně o karimatky, moderní spacáky, krosny atd.).

Gotické, románské a jiné nevhodné stany budou umístěny do nedobového tábora, tzv. techno vesničky.

Přísně zakázáno bude viditelné používání plastových lahví, kelímků, tabákových výrobků a jiných nedobových předmětů! Platí od pátečního večera, kdy začíná kostýmová povinnost!

Velmi vítány budou kované roznožky a kotle nad ohně, truhlice, stoly atd.

Na paměti mějte, že poslední slovo má vždy pořadatel, a proto se raději ptejte dopředu, než dojde k nějakému nedorozumění na místě!!!

Porušení těchto podmínek může vést k okamžitému vyhoštění celé skupiny z akce.

 

 


Pravidla pro Románce:

Na letošní ročník jsme se po úspěchu rozhodli znova pozvat také Románce. Pro Vás přátelé budou platit podmínky stejné jako na Curii Vítkov, které naleznete ZDE.


Doufáme, že vás tato nudná, avšak nutná pravidla moc neotrávila, ovšem budeme – li je všichni poctivě dodržovat, akce pak bude potěchou nejen pro oko diváka, ale hlavně pro to naše a dobovou atmosféru si o to více sami užijeme.