Výstrojní podmínky a obecná pravidla

Bitva Rogar


 

Předpokládáme, že převážná většina z nás již ví, co se sluší a patří, ovšem i tak platí přísloví „opakování je matka moudrosti“. Proto si, prosíme, řádně tato pravidla pročtěte, ať nedojde k nějakým výrazným nedorozuměním.

Zásahová plocha při boji: zásah platí všude kromě krku, obličeje a genitálií! Tzv. velký neopren. Prosíme dbejte zvýšené opatrnosti při útocích na kolena, předloktí, prsty atd.!!!

Daneaxy: délka daneaxu bude tolerována po bradu majitele!!!

Kopí: 2,70m včetně hrotu! S kopím je povoleno bodat od prsou níže a je možno s ním i sekat vč. hlavy – s rozumem!!!

Vrhací kopí – oštěpy: jsou povoleny pouze po dohodě s organizátory, samozřejmostí je gumový hrot vhodné konstrukce a bezpečné (lehké) ratiště. Je zakázána jejich „recyklace“ – tzn. použít je může pouze jejich vlastník a není povoleno je „přehazovat“ v boji zpět.

Meče v pochvě s dřevěným jádrem, vkusně potažené kůží či tkaninou!!!

Šavle v pochvě s dřevěnou či jinak historicky podloženou pochvou!!!

Obuv bude povolena POUZE s koženou podrážkou a ideálně tzv. „obracenky“ !!!

Úprava vlasů, těla a kostým: nezakryté, různě obarvené a upravené vlasy (zářivé barvy, dredy apod.) piercingy, neautentické náušnice, odhalená tetování ve stylu “kostra na motorce” atd. To samé se týče “kostýmů” typu Xena, Conan, sandály, kristusky se šněrováním pod kolena, opasky typu spojená kolečka a další podobné “nádhery”. Upozorňujeme, že toto platí PO CELOU DOBU AKCE!!!
Fotografování a fotografové: nepohybujte se v prostoru, kde se zrovna bojuje, nebo kde by to kazilo celkový dojem. Zároveň si vyhrazujeme právo použít vaše fotografie k našemu použití ve spolku k prezentaci a na našich webových stránkách.
Drony: jejich použití je POUZE po předešlé dohodě s organizátory!!!

 

 


 

Příjezd a odjezd:

Příjezd je možný pouze po registraci a zaplacení startovného poplatku

Nelze již udržet za stávajících podmínek plný servis bez toho, aniž bychom zvýšili cenu, ovšem je to hodnota asi tří piv navíc, oproti minulému roku a tak to snad nezruinuje něčí peněženku 🙂 Startovní poplatek je tedy letos 350,-Kč.

Příjezd – Příjezd na akci je možný od středy po poledni. Nejpozdější možný příjezd tak, abyste byli zcela připraveni (postavený tábor, převlečeni do kostýmu) na kontrolu zbraní a zbrojí (sobota ráno – viz program).

Vozidla v táboře – Odjezd vozidel z tábora nejlépe ihned po vybalení, nejpozději však v pátek večer. Od sobotního rána již není vjezd vozidel do tábora povolen a zákaz trvá nepřetržitě až do nedělního konce programu (viz program).
V případě, že musíte neodkladně odjet dřív, můžete přijet s vozem ke vstupu a věci z tábora odnosit ručně.


 

Táborový život:

Kostýmová povinnost – Kostýmová povinnost platí od pátečního večera, tzn. žádné plasty, vodnice, lidé bez kostýmů atd. Samozřejmě pokud někdo přijede v pátek pozdě večer, může si vybalit a postavit stan v civilu, ale potom se co nejrychleji převlékne do kostýmu a poklidí tábor. Neděláte to kvůli nám, ale kvůli všem účastníkům, kteří se celý rok těší na dobovou atmosféru tábora.

Přenášení nedobových věcí – Stejně jako není možné mít v táboře viditelně nedobové věci, tak není možné nedobové věci po táboře viditelně přenášet. A to nejen v průběhu programu. Hlavně máme na mysli kelímky a podtácky, které si někteří účinkující nosí od stánků do tábora. Pokud si u stánků něco koupíte, buď to také tam zkonzumujte, nebo ideálně hned u stánku přendejte do historických nádob.

Psi v tábořena některých akcích ( viz. Veligrad ) jsou psi zakázaní úplně. Popravdě jsme o tom po loňském roce ( opět ) uvažovali taktéž. Nakonec jsme se shodli na tom, že své miláčky si přivézt můžete, ovšem jestli uvidíme některého z nich nepřivázaného na vodítku ( dobovém!!!). Takže pokud máte v táboře psa, hlídejte si ho. Za psa zodpovídá majitel! Není možné, aby psi někomu sežrali jídlo, nebo „znečišťovali“ okolí cizího tábora!
Vodítka pro psy mohou být pouze z dobových materiálů – nejsou povolena moderní vodítka.
Jestli uvidíme některého z nich nepřivázaného na dobovém vodítku, po prvním varování pojede pejsek okamžitě domů i se svým páníčkem!

Chovejme se ohleduplně ke svým spolutáborníkům a v maximální možné míře dodržujte pravidla historického života!!!


 

Kostým a úprava těla:

Boty – povolena pouze obuv, která spadá do časového úseku raného středověku v Evropě, tedy žádné vojenské a jezdecké novodobé boty, sandály, kožešinové oviny, gotické boty. Obuv bude povolena POUZE s koženou podrážkou a ideálně tzv. „obracenky“ !!!

Ponožky – zakázány jsou viditelně nošené ponožky, zhotovené nedobovými technikami nebo moderní ponožky. Tyto ponožky je samozřejmě zakázáno nosit i místo obuvi!!! Ideální je použití naalbindingových ponožek, plstěných ponožek, kalhot a nohavic včetně „ponožky“. Moderní ponožky je možné nosit ovšem tak, aby nevylézaly z bot!

Kalhoty a onuce – povoleny pouze přírodní materiály typu: len, konopí, kopřiva či vlna a hedvábí. Nepřejeme si vidět kalhoty přešívané z novodobých, př.: elasťáky atd.!

Haleny, tuniky, kabátce, kaftany, čapky – opět platí jako u kalhot, že se jedná o přírodní materiály a střihy raného středověku v Evropě. Kostýmy mohou být zdobeny pouze vhodnou výšivkou, karetkou či našitým proužkem hedvábí. Jiné „ozdoby“ typu gotických hradbiček, rolniček, cvočků, nýtů atd. nebudou tolerovány. Černé lněné látky jsou zakázány.

Brýle – v bitvě a po dobu programu nepřípustné! Po konci programu povoleny pouze po domluvě. Kontaktní čočky jsou povoleny.

Úprava vlasů, těla a kostým – není povoleno:
– nevhodná tetování (nesmí být viditelná)
– nedobově obarvené (modré, červené apod.) a jinak upravené vlasy (např. dredy)
– nehistorické líčení
– moderní viditelné a výrazné líčení, nalakované a gelové nehty
– nehistorické šperky
– opasky typu spojená kolečka a další podobné “nádhery”

Co ještě nechat doma, nebo ukrývat pod částí kostýmu:

umělé kožešiny, koženku, nevhodné šperky (náušnice, náramky, přívěsky na krk atd.), nedobové opasky (vojenské, lakované apod.).

Co bychom dále neradi viděli:

Zastaralé kostýmy – dámské brože bez spodní pukličky – samozřejmě tím myslíme ty brože, které je dle nálezů mají mít. Dále pak zástěry s širokými ramínky, viditelně nošené ponožky, zhotovené nedobovými technikami nebo moderní ponožky. Tyto ponožky je samozřejmě zakázáno nosit i místo obuvi!!!, opomenuté brýle a moderní šperky, nesmyslné kombinace lokalit i století s výmluvou, že dotyčný dělá obchodníka, mužské tuniky převázané několika karetkami a hřebenovkami, neopodstatněné hedvábí v množství roční produkce celé Číny, meče v rukou trhana..), honosné barvy a kostýmy v kombinaci s nedůstojným chováním k postavě, kterou se snaží jednotlivec prezentovat.

 

Ženy, které jdou do bitvy (byť jen jako lučištnice) musí být maskovány za muže!

Upozorňujeme, že toto platí PO CELOU DOBU AKCE!


 

Bojová výstroj:

Ochrana hlavy typ přilby musí odpovídat zbroji (např. není možná kombinace „brýlovky“ a pouhé prošívanice); řádně vyrobené raně středověké kovové přilby spadající do slovanských a severských krajů, dále pak prošívané a filcové čapky, případně pod čapkou skryté kovové „lebky“

Lícnice a nenýtované kroužkové závěsy na přilbách jsou zakázané.

Pokud chcete jít do bitvy v „brýlovce“, nejprve nám zašlete fotku na bitva@os-midgard.info. Napíšeme Vám, zda bude při následné kontrole výstroje na místě schválena.

Do bitvy nebude vpuštěn nikdo, kdo bude mít na hlavě např. kroužkovou kapuci, gotickou či fantasy přilbu (viz. rohy na helmách).

Bez ochrany hlavy se mohou bitvy zúčastnit pouze lučištníci, fustiballníci apod.

Ochrana rukou a nohou – zakázány jsou viditelně nošené holenice i nátepníky!!! Pokud máte potřebu vzít si je na sebe, učiňte tak prosím skrytě pod tuniku či ovinkami. Nepřípustné jsou různé bodce, nýty, oka atd.!!!

Na rukavice bude kladen obzvlášť důraz – do bitvy nebudeme vpouštět osoby s  kroužkovými rukavicemi, svářečskými a jinými novodobými výstřelky.

Ochrana těla – prošívanice, vycpávanice, krzna vhodných střihů (tzn. ne střihy vrcholného středověku apod.), lamelové a šupinové, kovové zbroje (autentického vzhledu), kroužkové zbroje pouze nýtované (ne románské komplety (neplatí pro Románce); dlouhé jezdecké; dělané jiným nežli Svatováclavským stylem, s větším průměrem ok než 8mm; pozinkované; s gotickým „ozdobným“ ukončením okrajů).

Co ještě si nechat domaKožené zbroje (lamelovky atd.), falérové zbroje, kousky různých materiálů, spojené kroužky („pexesa“), jiné nevhodné zbroje, nedobové opasky a řemení apod.


 

Bojová výzbroj:

Meče, raně středověké šavle, saxy, scramasaxy a nože: pouze jednoruční, s krátkou záštitou a v pochvě! Nikdy ne pouze vetknuté za opaskem, či v závěsníku.

Meče v pochvě s dřevěným jádrem, vkusně potažené kůží či tkaninou!!!

Šavle v pochvě s dřevěnou či jinak historicky podloženou pochvou!!!

Sekyry:  jednoruční, nebo dlouhé obouruční (tzv. dánské). V obou případech však pouze jednobřité! Délka je po bradu majitele či bojovníka.

Daneaxy: délka daneaxu bude tolerována po bradu majitele!!!

Kopí:  povoleny budou pouze s kuličkou na konci, či se silně zaobleným hrotem. O délce 2,7m včetně hrotu. S kopím je povoleno bodat od prsou níže a sekat vč. hlavy!

Vrhací kopí – oštěpy:  jsou povoleny pouze po dohodě s organizátory, samozřejmostí je gumový hrot vhodné konstrukce a bezpečné (lehké) ratiště. Je zakázána jejich „recyklace“ – tzn. použít je může pouze jejich vlastník a není povoleno je „přehazovat“ v boji zpět.

Kyje, bulawy, sochory:  i vhodně okované.

Luky:  pouze dobové, s nátahem max. 35 liber – cca. 17 kg.

Šípy:  tzv. eurošípy s korkovými špunty od šampaňského (ne od vína) pevně nasazenými na dřevěném týblu a omotanými kobercovou páskou, vpředu vyměkčené (např. pomocí neoprenového kolečka či kolečka z karimatky). Postup na výrobu eurošípů naleznete zde: http://www.alistaire.net/eurosip/sipy.htm

Fustibally a praky:  vhodné konstrukce, se střelivem z vařených brambor či smotaného papíru.

 

Štíty – pouze dřevěné, kulatého či oválného tvaru. Rýhované překližkové štíty nejsou povoleny.
Minimální průměr štítu je 50 cm. Překližkové štíty musí být olemovány a potaženy plátnem či surovkou (z obou stran). Nejvhodnější variantou jsou štíty prkýnkové.
Dále jsou zakázané křiklavé barvy na štítech (lesklý Balakryl apod.).

Bojové zástavy – jsou velmi vítány, ovšem pouze s vhodnými raně středověkými motivy

Co ještě si nechat domazbraně nevhodných konstrukcí a vzhledu.

Typ zbraně musí odpovídat zbroji. (např. není možná kombinace meče a pouhé prošívanice)

Při kontrole zbraní, bude obzvláště kladen důraz na jejich bezpečnost – musí být tupé, bez zubů, ostrých hran, hrotů a bodců!!!

Boj bude veden na tzv. velký neopren – zásahy platí všude! Délka kopí je povolena na 2,7 metru vč. hrotu! S kopím je možno i sekat – s patřičnou opatrností.

Délka daneaxu po bradu uživatele!

Se všemi zbraněmi je zakázáno jakkoliv útočit na obličej, krk a genitálie!!!!

Pokud bude někdo jakoukoliv zbraní cíleně sekat či bodat na nebezpečná místa jako je obličej, krk či genitálie, bude z boje vykázán i s patřičnými následky! To samé platí i v případě neovládání používané zbraně!


 

Dobový tábor a jeho vybavení:

Stanyvhodné jsou stany s konstrukcí ve tvaru A, nebo různé přístřešky vyrobené např. z větví, trávy a hlíny či stanoviny. V případě nevhodné výbavy dobového stanu musí být stan uzavřen (jedná se hlavně o karimatky, moderní spacáky, krosny atd.).

Gotické a jiné nevhodné stany budou umístěny do nedobového tábora, tzv. techno vesničky.

Přísně zakázáno bude viditelné používání plastových lahví, kelímků, tabákových výrobků a jiných nedobových předmětů! Pokud má někdo nutkání si zakouřit, čiňte tak prosím u hospody!!! Tato pravidla platí od pátečního večera, kdy začíná kostýmová povinnost!

Velmi vítány budou kované roznožky a kotle nad ohně, truhlice, stoly atd.

Na paměti mějte, že poslední slovo má vždy pořadatel, a proto se raději ptejte dopředu, než dojde k nějakému nedorozumění na místě!!!

Porušení těchto podmínek může vést k okamžitému vyhoštění celé skupiny z akce.

 

 


Pravidla pro Románce:

Na letošní ročník jsme se po úspěchu rozhodli znova pozvat také Románce. Pro Vás, přátelé, budou platit podmínky stejné jako na Curii Vítkov, které naleznete ZDE.


Doufáme, že vás tato nudná, avšak nutná pravidla moc neotrávila, ovšem budeme-li je všichni poctivě dodržovat, akce pak bude potěchou nejen pro oko diváka, ale hlavně pro to naše a dobovou atmosféru si o to více sami užijeme.