Program Rogar


ROGAR 2023

Baldur Rogarson, syn mocného Jarla Rogara, který již hodoval s bohy ve Valhalle, byl na svém dvorci již pevně usazen. Baldurovi nepřátelé z okolí byli buďto pobiti nebo se stali jeho spojenci. Nic tedy nebránilo tomu, aby se vydal na obchodní výpravu a rozmnožil tak své jmění, kterého není nikdy dost – přeci jen žold jeho nejlepších vojáků i veliké hostiny, které pravidelně koná, téměř převyšují jeho příjmy z okolních osad….

Baldur měl tedy v plánu nabrat nové zboží a vyrazit se svou družinou na obchodní cestu, než bude zima.

Cíl jeho cesty byl jen dva dny plavby na jih přes moře a kousek po pevnině – na místě známém jako Kroketeby – Tólggard u Stór Popgardu, kterému však z nějakého neznámého důvodu v okolí nikdo neřekl jinak, než Křivá Ves – Lojovice u Velkých Popovic….

V tuto dobu se sem sjíždějí velké družiny obchodníků i řemeslníků, ale také bojovníci, co je doprovází a nebo se vracejí z válečných tažení a hledají nového pána, který dobře platí za jejich služby. Moc dobře vědí, že zde budou bohatí Jarlové, kteří budou najímat nové válečníky, aby ochránili jejich zlato a cenné zboží před jinými obchodníky, co neměli takové štěstí nebo nemají obchodní um, zato jim ale nechybí chuť do boje…

Rogarson to místo zná z mládí – jezdil sem již se svým otcem. Dobře ví, že zde může prodat nebo dobře koupit zboží a to jak od seveřanů či Slovanů, tak i Franků.

Tuší. že tu potká mnoho svých přátel, které dlouho neviděl. Pokud by se do Tólggardu nevydal, uvidí je až po další zimě a bohatství se též nedosáhne u tepla domácího ohně

Rogarson vzpomíná na svého otce, jak tam byl vždy šťastný, obklopen přáteli – a že jsou tam krásné ženy, kde otec potkal jeho matku. Ale také jeho otec se zde musel nejednou chopit meče a chránit svojí rodinu, majetek a holý život. Baldur Rogarson se zadívá do dálky a když to nikdo nečeká, zavelí rázným hlasem „naložte lodě, vydáme se směr Stór Popgard !!“

Je deváté století křesťanského letopočtu – čas obchodu, čas výprav, čas válek a čas smrti.

 

 

Středa 23. 08. – den možného příjezdu

od 16:00  Možný příjezd.

Stavba tábora, volná zábava

 

 

Čtvrtek 24. 08. – Den přátelství, příprav, inteligence a volné zábavy

10:00 do 23:00 –  Možný příjezd.

10:00 – ??? –  volná zábava

19:00 –  Hnefatafl – turnaj v tradiční stolní hře, není nutno se hlásit předem – kdo příjde, hraje :-)

21:00 –  Soukromý obřad Midgard ( prosíme nerušit nás nahoře v louce na obřadišti do cca 23:00)

 

Pátek 25. 08. – den síly a zručnosti

10:00 – 20:00  Možný příjezd (auta do 20:45 odparkovat na parkoviště)

17:00  Rogarovský trojboj – silové disciplíny. Hod kládou, hod kamenem, držení Thorova kladiva atd. Není se třeba se hlásit předem.

18:00  Soutěž v rozdělávání ohně. Není se třeba se hlásit předem.

18:30  Špalíkovaná – turnaj v Kubbu. Není se třeba se hlásit předem.

21:30  Oficiální přivítání u centrálního ohně (pokud nebude zákaz rozdělat oheň) Čas berte s rezervou, vždy se to trochu šoupe – vykřičíme začátek. Od této chvíle již auta musí být na parkovišti.

10:00 – 22:30  Hlášení jmen a týmů do turnajů boje o mosty a boje jednotlivců.

 

 

Sobota 26. 08. – den boje a oslav

9:00 – 10:00  Kontrola zbraní a zbrojí u přístřešku organizátorů – ORGANIZÁTOR MÁ VŽDY PRAVDU!

10:15  Turnaj boje jednotlivců – prostě klasické mlácení jednoho proti druhému v boji o slávu i první cenu! Jména se hlásí v průběhu pátku do cca 22:30

11:30  Turnaj boje o mosty – 5-ti členné týmy proti sobě o vládu nad mostem i soupeřovu stranu. Nechť vyhrají ti nejlepší! Jména týmů se hlásí v průběhu pátku do cca 22:30.

14:00  Začátek válečného tažení (bitva)

19:00  Hostina u velkého společného ohně, volná zábava, soutěž o nejhezčí PÁNSKÝ VOUS – (samozřejmě se mohou zúčastnit i dívky, které se cítí být mužem :-)), soutěž o nejhezčí DÁMSKÝ KOTNÍČEK – (samozřejmě se mohou účastnit i muži, kteří se cítí býti ženou :-)), souboj skjaldů.

prosíme přineste si lavice či něco na sezení, stoly, dobové osvětlení, misky a v případě deště plachtu.

 

 

Neděle 27. 08. – den přesnosti, střízlivění a slz při loučení

10:00  Turnaj v hodu kopím – prostě kdo příjde, bude vrhat , kopíčka máme, takže si nemusíte nosit vlastní. Do turnaje není třeba se hlásit předem.

11:00  Turnaj v lukostřelbě – klasická střelba na terčovnici a též pohyblivý cíl. Je potřeba si přinést vlastní luk a šípy. Do turnaje není třeba se hlásit předem.

10:00 – 20:00  Balení odjezd, domů.